Prace terenowe and kwerendy archiwalne

W listopadzie 2021 rozpoczął się drugi sezon badań terenowych. Prowadzone są prace geofizyczne, archeologiczne oraz etnologiczne. Ponadto jest kontynuowana budowa magazynu na zabytki archeologiczne w Soba. Na kanale YouTube można zobaczyć film pokazujący aktualny stan budowy (https://www.youtube.com/watch?v=AQP6jndZqIw)

Prace terenowe potrwają do końca lutego 2022 roku. Zostań na bieżąco i otrzymuj najnowsze wieści prosto z terenu – odwiedzaj naszą stronę na Facebooku oraz zajrzyj na Twittera (#SobaExpedition).


 

Wrzesień i październik 2020 roku upłynął pod znakiem kwerendy archiwalnej (prowadzonej online) w zbiorach Archiwum Sudańskiego Uniwersytetu w Durham (Wielka Brytania).  Znajduje się tam kolekcja unikatowych zdjęć, korespondencji oraz innych dokumentów z czasów kiedy tereny dzisiejszego Sudanu były pod kontrolą egipsko-brytyjską (1899-1956).


 

W ciągu trzyletniego projektu przewidziane są dwa sezony badań terenowych. Pierwsze prace terenowe zaczęliśmy w listopadzie 2019, a zakończyliśmy w lutym 2020. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis naszych dotychczasowych działań badawczych w Sudanie:

Soba Expedition. Preliminary report season 2019-2020

Soba Expedition. Preliminary report on the archaeological excavation before the construction of the storage house

 

Informacje na temat postępu naszych badań oraz życia uczestników wyjazdu do Sudanu możesz znaleźć na Facebooku, Instagramie oraz Twitterze.

                 

 


 

Przed rozpoczęciem badań terenowych Mariusz Drzewiecki przez tydzień (6-12.10.2019) studiował archiwum British Museum, gdzie znajduje się dokumentacja z prac prowadzonych w Soba w latach 80. i 90. XX wieku. Poniżej kilka zdjęć z kwerendy: