Prace terenowe and kwerendy archiwalne

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze wieści – odwiedzaj naszą stronę na Facebooku oraz zajrzyj na Twittera/X (#SobaExpedition) i Instragram (#SobaExpedition)

               

 

W listopadzie 2021 rozpoczął się drugi sezon badań terenowych. Prowadzone były prace geofizyczne, archeologiczne oraz etnologiczne. Ponadto zakończono budowę magazynu na zabytki archeologiczne w Soba. Na kanale YouTube można zobaczyć film pokazujący jak wyglądała budowa magazynu (https://www.youtube.com/watch?v=AQP6jndZqIw)

Prace terenowe zakończono w lutym 2022 roku. Szczegóły można znaleźć w naszym raporcie wstępnym z badań terenowych:

https://journals.us.edu.pl/index.php/SEIA/article/view/13334/10870


 

Wrzesień i październik 2020 roku upłynął pod znakiem kwerendy archiwalnej (prowadzonej online) w zbiorach Archiwum Sudańskiego Uniwersytetu w Durham (Wielka Brytania).  Znajduje się tam kolekcja unikatowych zdjęć, korespondencji oraz innych dokumentów z czasów kiedy tereny dzisiejszego Sudanu były pod kontrolą egipsko-brytyjską (1899-1956).


 

W ciągu trzyletniego projektu przewidziane są dwa sezony badań terenowych. Pierwsze prace terenowe zaczęliśmy w listopadzie 2019, a zakończyliśmy w lutym 2020. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis naszych dotychczasowych działań badawczych w Sudanie:

Soba Expedition. Preliminary report season 2019-2020

Soba Expedition. Preliminary report on the archaeological excavation before the construction of the storage house


 

Przed rozpoczęciem badań terenowych Mariusz Drzewiecki przez tydzień (6-12.10.2019) studiował archiwum British Museum, gdzie znajduje się dokumentacja z prac prowadzonych w Soba w latach 80. i 90. XX wieku. Poniżej kilka zdjęć z kwerendy: